Nabídka přednášek 2021

Nabídka přednášek 2021

V mé nabídce najdete cestopisné přednáške. Večerní programe pro dospělé (kina, klube, divadla, knihovne), ale i školní populárně naučné pořade (pro základní a střední škole).

Mám velice jednoduché požadavke. Rád přijedo přednášet i do vašeho města, obce. Cena dohodou. 

Nabídka přednášek pro škole: ke stažení zde

 

Jihoafrická republika, Svazijsko a Botswana -hledání té pravé Afrike, NOVINKA 2021!

Už od malička jsem snil o cestě na černý kontinent. Vždycky jsem chtěl vidět tu pravó Afriko z pohádek a dokumentů, tu Afriko z dětských knížek a snů. Sledovat všechna ta zvířata, jak se prohání nekonečnó savanó. Pozorovat krále zvířat ve volné přírodě. Vychutnat si brzkou snídani při sledování stáda slonů. Být součástí okamžiku, kdy se kolem nás proženó šílenó rychlostí stádo gazel, zeber a pakoňů. Vždy jsem chtěl pocítit vůni Afrike. Vůni vyprahlé krajine s červenó hlínó. Pocítit africký prach na vlastní kůži.

Zajímalo mě, jestli ještě taková Afrika, vůbec někde existuje. Co myslíte, podařilo se mi najít taková místa?

Vyrazil jsem na 2 měsíční cesto prožít nezapomenutelný dobrodružství. Čekala mě však cesta plná překážek a nástrah.

Přál jsem si lézt po horách a nikoho nepotkat. Chodit po neznačených trasách a tábořit, kde se mi zamane. Vařit na ohni, spát pod širákem, pozorovat hvězde na nebi a cítit se naprosto volný a svobodný.

Pojďte zapomenout na denní problémy, povinnosti a starosti. Pojďme si společně užít naprosté volnosti a svobody člověka. Vyrazte se mnou do Jihoafrické republike s krátkou zastávkou ve Svazijsko. Objasním Vám pojem obrácený rasismus, který se v JAR často používá. Pokračovat budeme do Botswane, kam jsem vyrazil stopovat kalahárské lve. Navštívíme národní parke, rezervace a záchranné stanice. Ochutnáme africkó kuchyni. Tradiční pokrme i africké meso. Okusíme gazelo, buvola a pštrosa. Navštívíme vesnickó školu a přespíme u místních, kde zatancujeme tradiční zulu tance. Přejdeme Dračí hory. S 4×4 expedičním vozem se vydáme do divoké, vyprahlé, neprostupné krajine Centrálních Kalahár. Podělím se s Vámi o neplánovaném nočním setkání s divokou šelmou a uvíznutí v hlubokém písku. Nakonec dojedeme až k oceánu, kde budeme surfovat na divokých vlnách. Vyzkoušíme potápění s velkým bílým žralokem. Zamáváme tučňákům, velrybám a lachtanům.

Jak chutnala místnímu etniku naše moravská šlivovica a co si o nás Češích myslí? To vše Vám ukáži a povím.

Délka besedy 1 hodina 45 minut

Video upoutávky

 

Kambodža, Laos a severní Vietnam – v sedle skůtru

Kambodžské království v sobě skrývá mnohá tajemství a velmi rozporuplnou historii. Kambodža má za sebou neuvěřitelnó historio, která šokuje na každém kroko. Ať už to jsou stovke nádherných chrámů khmerského města Angkor a nebo hrůzná vláda Rudých Khmerů v čele s nejkrutějším diktátorem světa Pol Potem. Vedle historických milníků nás však čeká i návštěva města krabů a ochutnávka světoznámého kambodžského pepře na pepřových plantáží. Na závěr cesty si “zavegetíme” na skoro opuštěných ostrovech, kde si zaplaveme s největším žralokem na světe a ochutnáme i kambodžskó specialito – smaženého sklípkana.

Pokračovat budeme do zaminované země Laosu, kde se společně vydáme do pralesa hledat tlustokožce. Cesta na skútrech bude náročná a povede nás po hranici s Čínó. Jako první běloši projedeme doposud neotevřenou horskou silnici. Nakonec naší cesty Laosem se svezeme po jedné z nejdelších řek na světě, po řece Mekong.

Nejvíce času však věnujeme cestě po severní části Vietnamo. Poznejte zemi, o které jste slyšeli, ale mnohé stále nevíte. Cestu odstartujeme v Hanoi, městě plném života a skvělého jídla. V hadí vesnici se zúčastníme netradiční hostiny, kde ochutnáme kobru. Hostina začíná servírováním čerstvé hadí krve se silnou pálenkó a stále bijícím hadím srdcem. Další zastávkou bude turisticky neznáma oblast Moc Chau, kde jsme se na chvilku stale učiteli angličtiny v místní škole. Etnické menšiny nás seznámily s náročnými podmínkami života v horách, ukázaly nám místní zvyky a typické asijské pokrmy. V sedle skútrů se vydáme do horské oblasti Ha Giang, kde poznáme ten pravé Vietnam. Nekonečné rýžové terase, přírodní termální pramene, nocování u místních a ochutnávka místní pálenke – 62% alkoholu. Zakusíte, jaké jsou nedělní trhe s různými etniky – Květinový Hmongové, Černí Hmongové nebo Červení Dzaové. Zabloudíme i do etnické vesnice, kde děti bělocha ještě neviděle. V závěru ceste si odpočneme na lodi během plavby zátokou Halong Bay, která patří mezi 7 přírodních divů světa.

Délka přednášky 2h

Přednáška je spojena s ochutnávkou pravého vietnamského zeleného čaje zakoupeného přímo z čajové plantáže. Během ochutnávke Vám ukáži dovezené předměty z asijského trhu. Těšit se můžete na hadí víno, vietnamskou keramiku, asijské bankovke, sošky. Atmosféru přednášky si zpříjemníme asijskými vonnými tyčinkami (vhodné pro prostory do 40 osob).

 

Video upoutávky

Ukázka z festivalu Kolem světa Praha 2019

 

Kanada – můj druhé domov

Kanada je rozlohó druhá největší země světa. Na procestování celé země by člověk potřeboval několik životů. Díky pracovnímu povolení se do Kanady každoročně vracím. Velice rád vám předám svoje zkušenosti z procesu žádání o víza a hledání práce.

Mé tólavé bote mě opět táhle za dobrodružstvím a proto jsem zamířil do skalnatých hor Alberty. Alberta´s Rockies jsou hotovým rájem pro horala a fotografa. Vykópeme se v ledových jezerech, zavandrujeme v divokých horách a vylezeme ty nejkrásnější místní hore. Sjedeme divokó řeko na kajacích a strávíme nějaký čas v přírodních léčivých pramenech.

Podíváme se i do další provincie. Britská Kolumbie nabízí divoké hore a nespótanó přírodo, která je domovem pro elky, sobe, lose, vlke, horské koze, ovce, pume a všemi respektované medvědy grizzly.

Porovnáme evropské styl života s tím americkým.

Kanada je země možností a krás. Země, kde medvědi dávají dobrou noc.

Délka přednášky 1h 45 minut

 

Nový Zéland – život v autě

V Jihozápadní částí Tichého oceánu se rozprostírají rozmanité ostrovy Nového Zélandu. Příroda je v těchto končinách tak pestrá a malebná, že je ideálním místem pro backpacking – ten nejlepší způsob cestování. Dokážete si představit bydlet ve dvou v autě po dobu 3 měsíců? A co teprve ve třech? Z auta se stal náš jediný, pojízdný domov. Na Nový Zéland máme možnost získat pracovní povolení na 1 rok. Rád se s Vámi podělím o všechny informace a tipy, které jsem si z procesu žádání a pobytu na Novém Zélandu odnesl. Vydáme se společně k ledovcům, zlatavým plážím nebo k přírodním termálním pramenům. Zastavíme se v jeskyních se svítícími červy, vykoupeme se pod vodopády, zabobujeme na poušti nebo vylezeme nejvyšší hory a sopky. Zavedu Vás do městečka hobitů, k hoře osudu nebo do království Rohanu. Zajezdíme si na raftech, přespíme v divokých horách, kde nakrmíme horské papoušky Kea. Zasurfujeme si s delfíny, pozdravíme tučňáky, tuleně a lachtany.

V této zemi jsem strávil nezapomenutelných 10 měsíců. Moje cesta vedla napříč těmito ostrovy a rád bych se s Vámi podělil o mé poznatky, zkušenosti a zážitky.

Délka přednášky 1h 30 min

 

Více fotografií k jednotlivým přednáškám naleznete v sekci fotogalerie.