Nabídka přednášek 2024

Nabídka přednášek 2024

V mé nabídce najdete cestopisné přednáške pro dospělé (kina, klube, divadla, knihovne), ale i školní pořade (pro základní a střední škole).

Mám velice jednoduché požadavke. Rád přijedo přednášet i do vašeho města, obce. Cena dohodou. 

Nabídka přednášek pro škole: ke stažení zde

 

Kanáry, Azory a Madeira – s krosnou na zádech – NOVINKA 2024

ochutnávka azorského čaje ZDARMA

Připravuje se….

Indie – návrat do bláznivé Asie 

Indie je země, na kterou jedna návštěva rozhodně nestačí. Ne nadarmo ji místní přezdívají „neuvěřitelná Indie“.

Znají Indové polohu naší malé zemičky? Co si o nás Češích vůbec myslí? Ví, odkud pocházel místními oblíbený král obuvi Baťa? A co třeba motorka Jawa či auťák Škoda? Během cesty Indií jsem pokládal záludné otázky místnímu obyvatelstvu a jejich odpovědi mě nepřestávaly udivovat.

Návštěva Indie započala u jednoho z novodobých divů světa – majestátní hrobky Tádž Mahal. Cesta dále pokračovala na hřbetu velblouda hlouběji do pouště Thár. Silným zážitkem byla zastávka v posvátném městě Váránasí. Vysněný klid jsem našel v podhůří Himaláje během pobytu v tradičním ašrámu.

Dillí, Agra, Tádž Mahal, království Rádžasthán, Jaipur, Jodhpur, Pushkar, Jaisalmer, poušť Thár, velbloudí safari, pláže Goa, Bombaj, slum Dharavi, Váránasí, Rishikesh, tradiční ašrám.

Délka přednášky 1h 40 min

Krátká anotace programu

Indie je země, na kterou jedna návštěva rozhodně nestačí. Ne nadarmo ji místní nazývají „neuvěřitelná Indie“.

Znají Indové polohu naší malé zemičky? Co si o nás Češích vůbec myslí? Ví, odkud pocházel místními oblíbený král obuvi Baťa? Během cesty Indií jsem pokládal záludné otázky místnímu obyvatelstvu a jejich odpovědi mě nepřestávaly udivovat.

Čeká nás návštěva jednoho ze sedmi novodobých divů světa – Tádž Mahal, království Rádžasthán, velbloudí výprava do pouště Thár, pláže Goa, návštěva slumu Dharavi, posvátné město Váránasí, pobyt v tradičním ašrámu a další.

Vypráví fotograf, průvodce a dobrodruh Tomáš Štěpán alias polihotrip.cz

 

Kolumbie a Guatemala – útěk za svobodó – ochutnávka kolumbijské kávy ZDARMA

Cestování pro mě nikdy nebylo o ležení na pláži nebo pobyto v luxusním hotelo. Cestování pro mě neznamená jen vášeň a tóha poznáat nová místa, ledi nebo kulturo. Cestování je můj životní styl. Svět se ale najednó zastavil. Rozjetý kolotoč ztratil svou sílu. Svoboda se dá vzít lidem různými způsoby. Ale srdce dobrodruha nic nezastaví…

V době pandemie bylo obtížnější vycestovat, ale pro ty kteří chtěli, si cesto přesto našle..

Cesta do Kolumbie pro mě bylo první seznámení s Latinskó Amerikó. Nespoutaný živel se čím dál častěji dostává do hledáčku cestovatelů a dobrodruhů. Stále však nosí plášť z dob drogových kartelů.

Poté co se aklimatizujeme v hlavním městě Bogota 3 000 m.n.m., vyrazíme na aktivní vulkán Puracé. Pokračovat budeme zapadlými vesnicemi horského údolí až do pohoří vysokých And národního parku Los Nevados. Nemineme ani koloniální města, památky UNESCO či Karibské pobřeží. Kolumbie je země přírodních krás a usměvavých lidí.

Pokračovat budeme do pestrobarevné Guatemaly. Říši bájných Mayů nám připomenou ruiny starověkého města Tikal. Jako milovník hor jsem nemohl vynechat výstup na nejvyšší horu Střední Ameriky vulkán Tajamulco. Guatemala je země vulkánů a pohled na chrlící kráter je nezapomenutelným zážitkem. 

Guatemalu označili slavní cestovatelé Hanzelka a Zikmund za nejkrásnější zemi na světě.

Délka besede 1 hodina 25 minut

Přednáška je spojena s ochutnávkou pravé kolumbijské kávy zakoupené přímo z kavové plantáže. (vhodné pro prostory do 30 osob).

Krátká anotace programu

Svoboda se dá lidem vzít různými způsoby, ale srdce dobrodruha nic nezastaví. Cestování během covido sebó neslo potíže navíc. Cesta do Kolumbie pro mě byla však vysvobozením. Divoké pětitisícové hore, koloniální městečka, karibské pobřeží. Sopečné erupce na dosah ruky v Guatemale. Potomci bájných Májů a to pravé vandrování.

Beseda spojena s ochutnávkó pravé kolumbijské káve.

Vypráví fotograf, průvodce a dobrodruh Tomáš Štěpán alias polihotrip.cz

Video upoutávka

 

Jihoafrická republika, Svazijsko a Botswana -hledání té pravé Afrike 

Už od malička jsem snil o cestě na černý kontinent. Vždycky jsem chtěl vidět tu pravó Afriko z pohádek a dokumentů, tu Afriko z dětských knížek a snů. Sledovat všechna ta zvířata, jak se prohání nekonečnó savanó. Pozorovat krále zvířat ve volné přírodě. Vychutnat si brzkou snídani při sledování stáda slonů. Být součástí okamžiku, kdy se kolem nás proženó šílenó rychlostí stádo gazel, zeber a pakoňů. Vždy jsem chtěl pocítit vůni Afrike. Vůni vyprahlé krajine s červenó hlínó. Pocítit africký prach na vlastní kůži.

Zajímalo mě, jestli ještě taková Afrika, vůbec někde existuje. Co myslíte, podařilo se mi najít taková místa?

Vyrazil jsem na 2 měsíční cesto prožít nezapomenutelný dobrodružství. Čekala mě však cesta plná překážek a nástrah.

Přál jsem si lézt po horách a nikoho nepotkat. Chodit po neznačených trasách a tábořit, kde se mi zamane. Vařit na ohni, spát pod širákem, pozorovat hvězde na nebi a cítit se naprosto volný a svobodný.

Pojďte zapomenout na denní problémy, povinnosti a starosti. Pojďme si společně užít naprosté volnosti a svobody člověka. Vyrazte se mnou do Jihoafrické republike s krátkou zastávkou ve Svazijsko. Objasním Vám pojem obrácený rasismus, který se v JAR často používá. Pokračovat budeme do Botswane, kam jsem vyrazil stopovat kalahárské lve. Navštívíme národní parke, rezervace a záchranné stanice. Ochutnáme africkó kuchyni. Tradiční pokrme i africké meso. Okusíme gazelo, buvola a pštrosa. Navštívíme vesnickó školu a přespíme u místních, kde zatancujeme tradiční zulu tance. Přejdeme Dračí hory. S 4×4 expedičním vozem se vydáme do divoké, vyprahlé, neprostupné krajine Centrálních Kalahár. Podělím se s Vámi o neplánovaném nočním setkání s divokou šelmou a uvíznutí v hlubokém písku. Nakonec dojedeme až k oceánu, kde budeme surfovat na divokých vlnách. Vyzkoušíme potápění s velkým bílým žralokem. Zamáváme tučňákům, velrybám a lachtanům.

Jak chutnala místnímu etniku naše moravská šlivovica a co si o nás Češích myslí? To vše Vám ukážo a povím.

Délka besede 1 hodina 45 minut

Krátká anotace programu

Už od malička jsem snil o cestě na černé kontinent. Vždycky jsem chtěl vidět tu pravó Afriko. Tu Afriko z dětských knížek a filmů. Existují taková pohádková místa? Co si o nás Češích v Africe vůbec myslí a jak jim chutnala naša moravská šlivovica?

Divoké Dračí hore, safari, 4×4 Centrální Kalahari, návštěva vesnické školy, potápění s velkým bílým žralokem…

Vypráví fotograf, průvodce a dobrodruh Tomáš Štěpán alias polihotrip.cz

Video upoutávky

 

Kambodža, Laos a severní Vietnam – v sedle skútro – ochutnávka vietnamského čaje ZDARMA

Kambodžské království v sobě skrývá mnohá tajemství a velmi rozporuplnou historii. Kambodža má za sebou neuvěřitelnó historio, která šokuje na každém kroko. Ať už to jsou stovke nádherných chrámů khmerského města Angkor a nebo hrůzná vláda Rudých Khmerů v čele s nejkrutějším diktátorem světa Pol Potem. Vedle historických milníků nás však čeká i návštěva města krabů a ochutnávka světoznámého kambodžského pepře na pepřových plantáží. Na závěr cesty si “zavegetíme” na skoro opuštěných ostrovech, kde si zaplaveme s největším žralokem na světe a ochutnáme i kambodžskó specialito – smaženého sklípkana.

Pokračovat budeme do zaminované země Laosu, kde se společně vydáme do pralesa hledat tlustokožce. Cesta na skútrech bude náročná a povede nás po hranici s Čínó. Jako první běloši projedeme doposud neotevřenou horskou silnici. Nakonec naší cesty Laosem se svezeme po jedné z nejdelších řek na světě, po řece Mekong.

Nejvíce času však věnujeme cestě po severní části Vietnamo. Poznejte zemi, o které jste slyšeli, ale mnohé stále nevíte. Cestu odstartujeme v Hanoi, městě plném života a skvělého jídla. V hadí vesnici se zúčastníme netradiční hostiny, kde ochutnáme kobru. Hostina začíná servírováním čerstvé hadí krve se silnou pálenkó a stále bijícím hadím srdcem. Další zastávkou bude turisticky neznáma oblast Moc Chau, kde jsme se na chvilku stale učiteli angličtiny v místní škole. Etnické menšiny nás seznámily s náročnými podmínkami života v horách, ukázaly nám místní zvyky a typické asijské pokrmy. V sedle skútrů se vydáme do horské oblasti Ha Giang, kde poznáme ten pravé Vietnam. Nekonečné rýžové terase, přírodní termální pramene, nocování u místních a ochutnávka místní pálenke – 62% alkoholu. Zakusíte, jaké jsou nedělní trhe s různými etniky – Květinový Hmongové, Černí Hmongové nebo Červení Dzaové. Zabloudíme i do etnické vesnice, kde děti bělocha ještě neviděle. V závěru ceste si odpočneme na lodi během plavby zátokou Halong Bay, která patří mezi 7 přírodních divů světa.

Délka přednáške 1h 45 min

Přednáška je spojena s ochutnávkou pravého vietnamského zeleného čaje zakoupeného přímo z čajové plantáže. Během ochutnávke Vám ukáži dovezené předměty z asijského trhu. Těšit se můžete na hadí víno, vietnamskou keramiku, asijské bankovke, sošky. Atmosféru přednášky si zpříjemníme asijskými vonnými tyčinkami (vhodné pro prostory do 40 osob).

Krátká anotace programu

Dobrodružná cesta v sedle místních populárních skútrů nás zavede do těch nejzapadlejších koutů asijských zemí. Navštívíme místa, kde se zastavil čas a stále se tak žije tradičním způsobem života. Strastiplná cesta na jejíž konci nás čekalo to nejkrásnější setkání s chobotnatci.

Hadí hostina, Rudí Khmerové, opuštěné ostrove, svítící plankton, velrybí žralok, návštěva horské škole, Angkor Wat, Halong Bay…

Beseda spojena s ochutnávkó pravého vietnamského čaje.

Vypráví fotograf, průvodce a dobrodruh Tomáš Štěpán alias polihotrip.cz

 

Video upoutávky

Ukázka z festivalu Kolem světa Praha 2019

 

Kanada – můj drohé domov

Kanada je rozlohó druhá největší země světa. Na procestování celé země by člověk potřeboval několik životů. Díky pracovnímu povolení se do Kanady každoročně vracím. Velice rád vám předám svoje zkušenosti z procesu žádání o víza a hledání práce.

Mé tólavé bote mě opět táhle za dobrodružstvím a proto jsem zamířil do skalnatých hor Alberty. Alberta´s Rockies jsou hotovým rájem pro horala a fotografa. Vykópeme se v ledových jezerech, zavandrujeme v divokých horách a vylezeme ty nejkrásnější místní hore. Sjedeme divokó řeko na kajacích a strávíme nějaký čas v přírodních léčivých pramenech.

Podíváme se i do další provincie. Britská Kolumbie nabízí divoké hore a nespótanó přírodo, která je domovem pro elky, sobe, lose, vlke, horské koze, ovce, pume a všemi respektované medvědy grizzly.

Porovnáme evropské styl života s tím americkým.

Kanada je země možností a krás. Země, kde medvědi dávají dobrou noc.

Délka přednáške 1h 35 minut

Krátká anotace programu

Zábřežský rodák, fotograf a dobrodruh Tomáš Štěpán nás provede zemí, která se po několika návštěvách stala jeho domovem. Divoká příroda, nejkrásnější vrcholy, tisíce jezer, vodopádu a všemi respektování medvědi Grizzly. Jak lépe procestovat kouty Kanady než s místním průvodcem.

www.polihotrip.cz

Nový Zéland – život v autě – (pořad momentálně pozastaven)

V Jihozápadní částí Tichého oceánu se rozprostírají rozmanité ostrovy Nového Zélandu. Příroda je v těchto končinách tak pestrá a malebná, že je ideálním místem pro backpacking – ten nejlepší způsob cestování. Dokážete si představit bydlet ve dvou v autě po dobu 3 měsíců? A co teprve ve třech? Z auta se stal náš jediný, pojízdný domov. Na Nový Zéland máme možnost získat pracovní povolení na 1 rok. Rád se s Vámi podělím o všechny informace a tipy, které jsem si z procesu žádání a pobytu na Novém Zélandu odnesl. Vydáme se společně k ledovcům, zlatavým plážím nebo k přírodním termálním pramenům. Zastavíme se v jeskyních se svítícími červy, vykoupeme se pod vodopády, zabobujeme na poušti nebo vylezeme nejvyšší hory a sopky. Zavedu Vás do městečka hobitů, k hoře osudu nebo do království Rohanu. Zajezdíme si na raftech, přespíme v divokých horách, kde nakrmíme horské papoušky Kea. Zasurfujeme si s delfíny, pozdravíme tučňáky, tuleně a lachtany.

V této zemi jsem strávil nezapomenutelných 10 měsíců. Moje cesta vedla napříč těmito ostrovy a rád bych se s Vámi podělil o mé poznatky, zkušenosti a zážitky.

Délka přednášky 1h 30 min

 

Více fotografií k jednotlivým přednáškám naleznete v sekci fotogalerie.